En liten påminnelse om restriktionerna
Vi är fortfarande styrda av restriktionerna från FHM och Smittskydd Skåne vad gäller antalet personer som får vistas i simhallen och omklädningsrummen.
Barn och ungdomar som är födda 2002 eller senare kan idrotta inomhus om anpassningar har gjorts för att minska risken för smittspridning. Exempelvis kan barnen komma ombytta och duscha hemma och träningen bör ske i mindre grupper.
Vi rekommenderar alla att byta om innan man kommer till simhallen, duschar snabbt och försöker komma så nära lektionsstart som möjligt. Efter lektion, om möjligt duscha hemma. Annars en snabb dusch och ombyte. Det finns 4 omklädningsrum att tillgå på dam resp. herrsidan.
I dagsläget har vi inte möjlighet att ha föräldrar sittandes inne i simhallen då även dessa räknas in i restriktionerna. Det gäller likaså korridoren utanför omklädningsrummen då sporthallen nu också åter har öppnat. Så en kort promenad runt området är att rekommendera. Eller följ undervisningen genom fönstrena. Skulle något ske så har alla instruktörer tillgång till alla kontaktuppgifter som är registrerat i Sportadmin. Se därför till att dessa uppgifter är uppdaterade om ni bytt mobilnummer eller mailadress.
Det allra viktigaste är att ni självklart håller avstånd i omklädningsrummen och i övrigt följer de allmänna restriktionerna som gäller så att vi kan fortsätta hålla verksamheten igång för våra barn.
Med vänlig hälsning,
Gunnar
Huvudtränare SK Lödde