Simklubben Lödde
En av Skånes och Sveriges bästa simklubbar
Preliminär kalender 2018

Januari

6-7 Nyårssimmet, Löddeköpinge

Grupper: Alla
Länkar:

Inbjudan
Tränare på plats:
Övrig info:


20 Seriesim 3, Ystad

Grupper: Uttagna, alla grupper
Länkar:

Inbjudan

LiveTiming

Klart för start
Tränare på plats: 

Sandra 0709-40 79 27 (ansvarig), Fredric, Oskar
Övrig info:


27-28 UGP 2, Löddeköpinge

Grupper: MG, Sum-Sim B+V, Simiaden B Obs! 13-18 år.
Länkar:

Inbjudan

Anmälan

Klart för start

LiveTiming

Resultat(html), RE-fil

Tränare på plats:

Martin Lundin 073-435 99 99(Lördag), Fredric Vernqvist 073-760 14 15 (Lördag)

Sandra E Lundin 070-940 79 27 (Söndag) och Oskar Strömberg 070-984 85 16 (Söndag)
Övrig info:

Februari

3-4 Arena Sprint Meet (50 m), Burlöv

Grupper: MG, Sum-Sim B+V, Simiaden Blå
Länkar:

Inbjudan

Anmälan
LiveTIming

Klart för start
Tränare på plats:

Lördag: Fredric V (ansvarig) 0737-60 14 15 samt Oskar (fm)

Söndag: Sandra EL (ansvarig) 0709- 40 79 27 samt Oskar (fm)

Övrig info:


3-4 Dronksim, Staffanstorp

Grupper: Simiaden Blå+Vit+Gul
Länkar:

Inbjudan

Anmälan

LiveTiming

Klart för start
Tränare på plats:

Lördag: Martin L (fm+ em) 0734-35 99 99 Sandra E-L (fm) 0709-40 79 27

Söndag: Martin L (fm) 0734-35 99 99 Matilda J (em) Fredric V (fm + em) 0737-60 14 15

Övrig info:

Mars

3-4 Finn & Fiffi Arena Cup, Lomma

Grupper: Simiaden Blå+Vit+Gul OBS! Negativa kvaltider.
Länkar:

Inbjudan

Anmälan

LiveTiming
Tränare på plats:
Övrig info:


3-4 S71 Cup, Hässleholm 

Grupper: MG, Sum-Sim Blå + Vit, Simiaden Blå (de som ej får simma Finn och Fiffi)
Länkar:

Inbjudan

Anmälan

LiveTiming

Klart för start
Tränare på plats:

Fredric 073-760 14 15 (lördag), Oskar 070-984 85 16 (lördag)

Sandra 070-940 79 27 (söndag)
Övrig info:


10-11 UGP 3, Malmö Hyllie (50-metersbassäng)

Grupper: MG, Sum-Sim B+V, Simiaden B OBS! 13 år-18 år
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:


24- 25 Öresund Meeting, Helsingborg

Grupper: MG, Sum-Sim B+V, Simiaden B 
Länkar:

Inbjudan

LiveTiming
Tränare på plats:
Övrig info:


April

2 Äggadoppet, Sjöbo

Grupper: Simiaden Blå + Vit + Gul
Länkar:

Inbjudan

LiveTiming
Tränare på plats:
Övrig info:



5-8 Swim Open Stockholm (50 m), Stockholm

Grupper: Kvalde simmare 04 och äldre
Länkar:

Inbjudan
Tränare på plats: Sandra
Övrig info:


7-8 Falkenberg Race (50m), Varberg

Grupper: Sum-Sim Blå/Vit, Simiaden Blå

Länkar:

Tränare på plats: Fredric, Oskar, Martin

Övrig info: 


22 Seriesim 4, Lödde

Grupper: Uttagna, alla grupper
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:


21-22 Sportringen Swim Meet (50m), Burlöv

Grupper: MG + Sum-Sim Blå/vit
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:


28-29 Korsvirkessim Grand Prix, Ystad

Grupper: MG

Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:


Maj

1 Seriesimkval, ?

Grupper: Uttagna, alla grupper
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:


5-6 Vårsimiaden Distriktsfinal, Eslöv

Grupper: Alla simmare födda 05 och yngre
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:


9-15 Torremolinos, Malága  LÄGER

Grupper: MG, Sum-Sim Blå + Vit


18-20 Laxaleken (50 m), Halmstad 

Grupper: Alla simmare födda 04 och äldre - välj en eller två dagar att tävla på, ingen övernattning.
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:


19 Vårsimiaden Regionsfinal, Lund

Grupper: Alla simmare födda 05 och yngre
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:

Juni

2-3 DM/JDM, Ystad

Grupper: Kvalde MG, Sum-Sim B
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:


9-10 Citadellsim Landskrona

Grupper: MG, Sum-Sim B+ V Simiaden Blå + Vit + Gul (Ej DM-simmare)
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:


27/6 - 1/7 SUM-SIM, Malmö

Grupper: Kvalade
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:

Juli

4-8 SM/JSM, Landskrona

Grupper: Kvalade
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:

Augusti

September

8-9 Seriesim 1, ?

Grupper: Uttagna, alla grupper
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:


22-23 Speedo Swim Meet 2018, Helsingborg

Grupper: MG, Sum-Sim B + V
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:


29-30 Lödde Cup, Löddeköpinge

Grupper: alla grupper
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:

Oktober

6-7 DM/JDM, Kristianstad

Grupper: Kvalde MG, Sum-Sim B
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:


13-14 UGP 1, Hässleholm
Grupper: MG, Sum-Sim B+V, Simiaden B
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:

November

10-11 Sum-Sim Region, Ängelholm

Grupper: Kvalade
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:


24-25 Seriesim 2, ?

Grupper: Uttagna, alla grupper
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:

December

1-2 Höstsimiaden, Staffanstorp

Grupper: Simaiden B+V
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:


9 Klubbmästerskap, Löddeköpinge

Grupper: Alla
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:


14-16 SUM-SIM Riks, Stockholm

Grupper: Kvalade
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:


15-16 Sim ā Lund Lund

Grupper: MG, Sum-Sim B + V
Länkar:
Tränare på plats:
Övrig info:

 
Sponsorer